Gürcistan Nakliye

Başkenti Tiflis

Tiflis (Gürcüce: თბილისი / Tbilisi), Gürcistan’ın başkenti ve en kalabalık ilidir. Tiflis Gürcistan’ın doğusunda, Tiflis Havzasında, Kura Nehri’nin iki yakasında kurulmuştur. Kuzeyinde Saguramo Dağları’nın güney yamacı, doğusunda İgris Zageni Dağı’nın kuzeybatı bölümü ve güneyinde Trialeti Dağları uzanmaktadır. Şehir 502 km²’lik bir alanı kaplar ve 1.152 milyondan fazla nüfusa sahiptir. MS 5. yüzyılda İberya Kralı Vahtang Gorgasali tarafından kurulan şehir, o zamandan beri çeşitli Gürcü krallıklarının ve cumhuriyetlerinin başkenti olarak hizmet etti.

Tiflis, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan konumu ve tarihi İpek Yolu’na yakınlığı nedeniyle tarih boyunca çeşitli küresel güçler arasında bir çekişme noktası olmuştur. Bu durum Tiflis’in Orta Çağ mimarisi, neoklasik mimari, Beaux Arts, Art Nouveau, Stalinist ve Modern tarzda yapıların bir karışımı olan mimarisine yansır. Kentin jeopolitik konumu, günümüzde enerji ve ticaret projeleri için önemli bir transit noktası olmasını sağlıyor.

 

Başkenti Tiflis

Tiflis, Gürcistan’ın başkenti ve en kalabalık ilidir. Tiflis Gürcistan’ın doğusunda, Tiflis Havzasında, Kura Nehri’nin iki yakasında kurulmuştur. Kuzeyinde Saguramo Dağları’nın güney yamacı, doğusunda İgris Zageni Dağı’nın kuzeybatı bölümü ve güneyinde Trialeti Dağları uzanmaktadır.

Tiflis, şehrin sakinlerinin büyük çoğunlukla Doğu Ortodoks Hristiyan olmasına karşın, çok sayıda farklı kültür, etnik ve dinlerin oluşturduğu mozaik bir kültüre tarih boyunca ve günümüzde de ev sahipliği yapmaktadır.